MIESZKANIE WŁOSKA

Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty.

Projekty tego typu od początku rodzą wiele problemów. Pomieszczenia są niewysokie i niewielkie (16-metrowe ‘salony’, 7-metrowe sypialnie, bardzo wąskie kuchnie). Kolejnym problemem są kwestie konstrukcyjne – czasem prefabrykowane 6cm ścianki stawiane były na łączeniu płyt i ich usunięcie powoduje pęknięcia, co sprawia, że spółdzielnie mieszkaniowe niechętnie wydają pozwolenia na remonty.

Inaczej projektuje się przestrzenie, których stan istniejący daje możliwość wydobycia pełnego potencjału – w budynkach z lat 70-80 potencjału po prostu nie ma 🙂

I wtedy potrzebny jest dobry projekt. Nawet z małej powierzchni można stworzyć piękne miejsce, pod warunkiem sprawnego operowania proporcją, materiałem i konsekwentnym dążeniem do zachowania lekkości i przestrzeni.

Mieszkanie na krakowskim Podgórzu zostało na nowo zaprojektowane bez kompleksów. Zastosowano ciekawe, szlachetne zestawienia materiałowe, wykorzystano światło, które jest dużym atutem starych osiedli i zachowano konsekwencję w prowadzeniu obserwującego od samego wejścia (neutralna baza z interesującymi elementami na osiach widoków). Zachowaliśmy piękny drewniany parkiet, dając mu nowe życie, przytulne drewno zrównoważyliśmy świeżością bieli stanowiącej przeciwwagę dla ciasnej przestrzeni. W myśl zasady – luster nigdy za wiele:) – dodaliśmy dodatkowe metry, wykorzystując odbicia zarówno luster przeźroczystych, jak również postarzonych z uwidocznionymi niedoskonałościami i patyną. Ciekawym zabiegiem jest pokrycie widocznych belek konstrukcyjnych miedzianym, spatynowanym lustrem – zamiast ukrywać, przekornie podkreślamy niedoskonałości.

Zapraszamy do galerii wizualizacji

Projekt: jaganna magda jagannathan

Faza : projekt koncepcyjny